dystrybucja oraz serwis pomp przemysłowych

pompy tłokowe ARO

Jest to grupa specjalistycznych pomp służących do przepompowywania, natrysku i wytłaczania z pojemników, produktów płynnych i półpłynnych o lepkościach do ok. 1 000 000 cP i nie płynących takich, jak smar plastyczny.

Cechą charakterystyczną tych pomp jest stosunkowo mała wydajność, najczęściej od kilku do kiludziesięciu l/min (maks. do 140 l/min), przy równocześnie dużym przełożeniu (od 1:1 do 65:1), czyli stosunku ciśnienia produktu na wyjściu z pompy do ciśnienia sprężonego powietrza zasilającego pompę. Mogą zatem być stosowane do przetłaczania produktów na duże odległości lub natryskiwania wysolepkich mas poprzez dyszki rozpylające (np. malowanie hydrodynamiczne, czy dozowanie past poprzez pistolet z dyszką dozującą, czy natrysk klejów), lub wytłaczanie materiałów z pojemnika (beczki) do punktu przeznaczenia (pompy ekstruzyjne).

Pompy te mogą być mocowane w beczce (20 , 60  lub 200 litrów), przy ścianie na specjalnym uchwycie, ew. na podłodze, a także na podnośniku pneumatycznym jedno lub dwuramowym.

Cylinder pompy może być wykonany ze stali zwykłej, stali nierdzewnej lub ze stali nierdzewnej pasywowany z przeznaczeniem do produktów na bazie wody. Tłok pompy, narażony na działanie zarówno ścierne jaki i korozyjne; może być wykonany ze stali zwykłej chromowanej, lub kilku gatunków stali nierdzewnej, utwardzany warstwą chromową..

Istotny jest również rodzaj uszczelnienia tłoka (uszczelnienie dolne i górne); uszczelnienia wykonane są z super-wysokocząsteczkowego polietylenu, skóry tiokolowej, teflonu wypełnionego grafitem, teflonu wypełnionego minerałem, poliuretanu, teflonu wypełnionego włóknrm szklanym.

 

Typowe zastosowania:

  • przetłaczanie past drukarskich z beczek lub kontenerów do pras drukarskich, w przemyśle poligraficznym,
  • przetłaczanie i natrysk klejów polimerowych, skrobiowych, winacetowych, emulsji i innch środków przy produkcji opakowań, płyt wiórowych, czy w przemyśle meblarskim,
  • wytłaczanie silikonów, szczeliw, czy klejów z beczek 200 l i kontenerów oraz konfekcjonowanie do mniejszych opakowań takich jak tubki, kartridże, itp.
  • wytłaczanie z pojemników i przetłaczanie smarów plastycznych na znaczne odległości (smarowanie centralne), lub używanie pomp w zestawach jako smarownice na liniach montażowych różnego typu pojazdów i maszyn,
  • stosowanie pomp w zestawach do malowania hydrodynamicznego, lub przy wykonywaniu zabezpieczeń antykorozyjnych,
  • wytłaczanie i dozowanie wysokolepkich komponentów w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym